Literatura

Kilka bonsaiowych pozycji....

Ken Norman, Bonsai, Warszawa 2008, Wydawnictwo RM - Moja pierwsza bosaiowa książka. Przyjemna lektura zawierająca jednak tylko podstawowe informacje przeznaczone dla zupełnie początkujących pasjonatów sztuki. Posiada za to wiele zdjęć pięknych roślin, które mogą stać się niezłą inspiracją.

Andrzej Płochocki, Bonsai - sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów, 1990, PWRiL - Zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji jakie miałem okazję przeczytać. Dotyka wszystkiego co najistotniejsze w sztuce tworzenia bonsai. Bardzo często do niej zaglądam. Polecam.

Katarzyna Pietraszko, Bonsai - Podstawowe style formowania - Artykuł, w którym autorka szczegółowo opisuje zasady i techniki tworzenia drzewek w danych stylach. Ciekawa i przydatna lektura, pozwalająca na zrozumienie klasycznych japońskich stylów. Bardzo cenna pozycja na liście. Polecam wszystkim zainteresowanym sztuką.

Thomas L. Zane, Intermediate Bonsai - A Course Syllabus, 1997, Backyard Bonsai -Profesjonalne źródło wiedzy stricte dotyczące stylizacji i układania roślin w danych stylach. Tekst do znalezienia w sieci w formacie [.pdf]. całkowicie darmowy, udostępniony przez amerykańskiego autora dla celów edukacyjnych. Polecam. Inspirujące rysunki.

Wolfgang Kawollek, Robimy Bonsai, Warszawa 2005, KDC - Zawiera mnóstwo cennych informacji związanych z formowaniem, technikami i pielęgnacją bonsai. Szczegółowe i profesjonalne informacje dotyczące między innymi botaniki, doświetlania roślin czy chorób i szkodników roślin. Autor indywidualnie omawia tutaj ponad 100 gatunków roślin "pokojowych" w sposób bardzo obszerny. Polecam.

Harry Tomlinson, Bonsai, Warszawa 2009, Hachette - Dosyć popularna pozycja, możną ją znaleźć w wielu księgarniach w Polsce. Pozycja stanowi obszerne kompendium wiedzy na temat sztuki i tworzenia bonsai wzbogacone o opisy poszczególnych gatunków mających predyspozycje do tego aby je prowadzić i zaopatrzone w mnóstwo instrukcyjnych fotografii opatrzonych komentarzami. Polecam.

Robert Kempinski; Introduction to Bonsai; Melbourne, Florida USA 2008; WKT/Zebra IP - Książka którą szczęśliwie udało mi się posiąść dzięki uprzejmości autora, którego mogliśmy gościć w kraju na wystawie EMW we Wrocławiu w 2011 roku. Otrzymałem nawet dedykację ;) Pozycja kierowana na rynek amerykański, co czasem nie pozwala na bezpośrednie przełożenie na nasze warunki. Jednak praca o tyle ciekawa, że nie opisuje jedynie schematycznie czym jest bonsai, technik stylizacji, informacji o wybranych gatunkach, itp.. Autor opierając się na swoich doświadczeniach z podróży po całym świecie, przedstawia bonsai bardziej od strony artystycznej. Zajmuje się różnicami pomiędzy tworzeniem bonsai w różnych częściach globu, inspiracjami czerpanymi z natury, kwestiami ekspozycji roślin, czyli ich odpowiednią prezentacją. Ponadto autor pomaga w zrozumieniu czym jest potencjał określonej rośliny i wskazuje jak go wykorzystać, a także chociażby jak prowadzić drzewka na poszczególnych etapach ich rozwoju. Niezwykle cenna pozycja na mojej półce, którą serdecznie polecam.


Dyakowski Bohdan;  Japońskie ogrody minjaturowe; [Wyc.:] Przyroda. Warszawa 1905 
nr 24, 4; Biblioteka Narodowa - Moje ostatnie ciekawe znalezisko na portalu Federacji Bibliotek Cyfrowych (FBC). Podaję bezpośrednie odesłanie do powszechnie dostępnej treści książki z roku 1905.